Özgür müyüz ? Yoksa serbest mi ?

Özgürlük diye bir kavramın olduğunu açıkçası düşünmüyorum karılar. 8 harften oluşan bir kelime sadece benim için. Kim özgür ? Hangimiz özgürüz. Özgürlüğün tanımını dahi düşünmek veya yazmak istemiyorum.
Kendi görüşüm olarak özgürlüğün yerini daha çok son zamanlarda serbestlik aldı. Evet özgürlük vardı, ama "eskiden"miş demekten başka çarem kalmıyor...
İnsanlar her satın alabildiği şeyle kendini özgür sanıyor. Para harcamak gözümüze ve beynimize özgürlük olarak bi şekilde sokulmuş aslında. Ama bu özgürlük değil serbestlik.
Kaç kişi içinden geçenleri bir bir uygulayabiliyor ? Hangi isteğini para harcamadan yapabiliyor açıkçası bende bilmiyorum.
Kapitalizmin oyunlarıyla ne hallere geldik onu da görebiliyoruz. Görmemek için gerçekten ya hayata at gözlüğüyle bakmak gerek ya da kör olmak gerek.
Modaya ayak uydurmak, ona ayak buna ayak. Hepsine ayağım girsin yani.
Kaç kişinin son çıkan ürüne ihtiyacı var ? Kadınların çeşit çeşit kıyafete ne ihtiyacı var ? Hiçbirinin o kıyafetlere ihtiyacı yok. Ama sahip çıkamadıkları o içlerindeki şey yüzünden başkarlarını zengin ediyorlar. Bende ediyorum yani.
Dediğim gibi özgürlük insanların gözünde istediğin herşeyi parayla satın alabilmek. Oysaki bu mu özgürlük ?
İnsanlar yaptığı serbestliği özgürlük sanıyor. Özgürlük zenginde de fakirde de olmalı.
Şuan baktığınızda hangi fakir veya orta gelirle bir aile çocuklarına her istediğini alabiliyor ? E nerde kaldı sizin özgürlüğünüz. Özgür olmak için paramız mı olması lazım....

Çok saçma bi dünyada yaşıyoruz. Neyse fazla kurcalamadan ve aklını karıştırmadan siktir olup gidiyorum.
Eklemek isteyen varsa yorumla yazsın. Gerçekten sevinirim :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder